PO CO MI LOGOPEDA?

PO CO MI LOGOPEDA

PO CO MI LOGOPEDA?

Czy logopedia jest dziedziną, która dotyczy każdego człowieka?

Tak to już jest, że rodzimy się, zdobywamy umiejętności, dorastamy. Na każdym etapie, każdy człowiek, osiąga konkretne umiejętności. W okolicy pierwszego półrocza życia zaczynamy raczkować, w okolicy pierwszego roku życia zaczynamy chodzić, głużymy, gaworzymy, ząbkujemy itd.

Gdy tak się pięknie rozwijamy, przychodzi w pewnym momencie czas na pojawienie się pierwszych słów, pierwszych wyrażeń, pierwszych zdań. O dziwo, ten czas nadchodzi dość szybko, bo właśnie w okolicy pierwszego roku życia jest przestrzeń na pojawienie się pierwszego słowa.

To jest ten moment, w którym dostajemy pierwszy sygnał, czy warto myśleć o konsultacji logopedycznej, bowiem jeśli słowo nie pojawia się przez kilka dobrych miesięcy po pierwszym roku życia, może to oznaczać, że mały człowiek potrzebuje wsparcia logopedy.

Czasami jedna konsultacja logopedyczna rozjaśnia rodzicowi na co warto zwrócić uwagę, aby wesprzeć rozwój mowy dziecka, a czasami rozpoczyna się terapię logopedyczną, która może trwać miesiącami.

Czyli wiemy już, że warto być czujnym i sprawdzać rozwój dziecka, by nic nie pominąć.

Ale co ten logopeda konkretnie ma zmienić?

Otóż na prawidłowy rozwój mowy ma wpływ wiele czynników. Mowa to wynik nałożenia się otoczenia w jakim dziecko przebywa, to wynik ilości rozmów z maleńkim dzieckiem, to wynik rozwoju ruchowego dziecka i wreszcie to wynik wielu innych indywidualnych czynników, które otaczają dziecko.

Właśnie te wszystkie czynniki omawiamy z logopedą na spotkaniu, następnie terapeuta przekazuje zalecenia i wskazuje ścieżkę dalszych działań.

To ważne, by każdy z Nas wiedział, że logopeda to specjalista, który bardzo szybko lokalizuje problem w zakresie rozwoju mowy małego człowieka i jest w stanie szybko zaplanować ścieżkę działań, by jak najszybciej dotrzeć do norm.

A dla kogo i po co te wszystkie normy?

Normy rozwoju mowy zostały stworzone po to, by każdy z Nas mógł sprawdzić, czy cały rozwój dziecka przebiega prawidłowo. To ogromne ułatwienie, nie musimy się głowić, robić “własnych  badań otoczenia” nie musimy zaczepiać przechodniów i pytać  jak rozwija się mowa ich dzieci.

Wszystko zostało już zbadane i określone. Tak powstały normy. Mamy już wykonaną pracę, pozostaje Nam z tego korzystać.

Sprawdź normy i dowiedz się, czy Twoje dziecko jest już w konkretnym przedziale rozwoju mowy. Jeśli nie, to pędź do logopedy, on Wam pomoże.

Ważne wskazówka dla Ciebie!!

Nie popełnij po drodze kilku podstawowych błędów!

Pamiętaj nie pytaj cioci Grażyny, Babci Stasi ani sąsiadki Krysi o opinię na temat rozwoju mowy własnego dziecka. Dlaczego? Hmm….  Powiem Ci co usłyszysz.

“Jacuś też długo nie mówił i w swoim czasie zaczął, jak miał 4 lata”

“Sąsiadki siostry syna córka też nie mówi i jakoś żyje”

“Nie naciskaj na dziecko, może nie ma Ci nic do powiedzenia”

“Daj mu spokój, jeszcze będziesz miała dosyć jego gadania

“Wszystko w swoim czasie”

“Panikujesz, nic mu nie jest”

Powyższe zdania, to zbiór potencjalnych zagrożeń, które zupełnie niesłusznie mogą uśpić Twoją czujność.

Pamiętaj, że wyłącznie Twoja intuicja powinna pozostać Twoim doradcą.
Jeśli rozwój mowy dziecka odbiega od normy, to potrzebujecie wsparcia.

Jeśli czujesz, że mowa Twojego dziecka nie jest na odpowiednim poziomie, to nie zwlekaj, zgłoś się do logopedy na konsultację logopedyczną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.